Reagált a Kreml Trump terveire: aggódnak az oroszok
Moszkva élesen reagált Donald Trump Grönlandra és Kanadára vonatkozó igényeire.
Az amerikai kémek már június közepén tudták, hogy Prigozsin fegyveres akciót tervez Oroszországban.
A Washington Post cikkéből kiderült, hogy az amerikai kémek már június közepén tudták, hogy Prigozsin fegyveres akciót tervez Oroszországban. A hírszerzést azonban aggodalom töltötte el emiatt, ugyanis senki sem tudhatta, hogy
Az amerikai titkosszolgálatok június közepén olyan hírszerzési információkat szereztek, amelyek szerint a Wagner zsoldosfőnöke, Jevgenyij Prigozsin fegyveres akciót tervez az orosz védelmi minisztérium ellen, és sürgősen értesítették a Fehér Házat és más kormányzati ügynökségeket, hogy ez ne érje őket váratlanul – mondta több amerikai tisztviselő szombaton.
Prigozsin terveinek pontos természete és időzítése csak röviddel azelőtt vált világossá, hogy pénteken és szombaton megindult Moszkva felé. Egy névtelenséget kérő amerikai tisztviselő elmondta, hogy már korábban elég jel volt ahhoz, hogy értesíthessék a politikai vezetést arról, hogy valami készül.
Az orosz polgárháborúból eredő instabilitás volt a fő félelme az amerikai vezetésnek a tisztviselők szerint. A Fehér Ház mellett a Pentagon, a külügyminisztérium és a kongresszus magas rangú tisztviselőit is tájékoztatták az elmúlt két hétben a hírszerzési információkról.
amely szerint minden önkéntes különítménynek szerződést kell aláírnia a kormánnyal. Bár a parancs nem említette név szerint a Wagner-csoportot, a célzás egyértelmű volt: Prigozsin zsoldoscsapatainak átvétele, amelyek nélkülözhetetlennek bizonyultak Oroszország ukrajnai katonai hadjáratában, és hozzájárultak a legjelentősebb taktikai győzelmek biztosításához.
A cikkből kiderült az is, hogy ukrán katonai tisztviselők is figyelték Prigozsint a június 10-i bejelentés után, és egyre inkább úgy vélték, hogy mozgósíthatja erőit Moszkva ellen, mondta egy magas rangú ukrán tisztviselő. Prigozsin nyilvánosan tiltakozott a védelmi minisztérium utasítása ellen, és az ukrán tisztviselők komolyan vették annak lehetőségét, hogy az orosz vezetés ellen induljon.
A Washington Postban egy véleménycikk is megjelent David Ingatius tollából. A szerző egy hasonlattal igyekezett szemléltetni Putyin és Prigozsin konfliktusát. A cikkben leírja, hogy a helyzet arra az esetre hasonlított, mint amikor ketten autóval teljes sebességgel egymás felé tartanak, és a végén mind a ketten félrerántják a kormányt. Emlékezetett, hogy Putyin előbb bosszút ígért a fegyveres lázadásért, majd belement a kompromisszumba. Ingatius szerint ez mutatja a sebezhetőségét.
A szerző szerint átmeneti megoldás született, és az rendben van, hogy Putyin megmentette a rendszerét, de ez a szombat úgy vonul be a történelembe, mint amely fontos állomás volt az orosz nagyhatalom összeomlásában. Ingatius szerint
Úgy látja, hogy a tűzszünet és a békülés valószínűleg csupán időleges.
A szerző szerint az sem biztos, hogy a reguláris erők a továbbiakban teljesítik az elnök parancsait. Ignatius szerint egy olyan helyzet állt most elő, amelyet nem tud kezelni a politikai vezetés. A szerző szerint bár Putyin ideig-óráig képes volt elhárítani a válságot, azonban „megalázta egy lakája”.
***
Nyitókép: Képernyőfotó, Jevgenyij Prigozsin és Vlagyimir Putyin